VEF ne yapar?

Bilimsel araştırma işbirliği

lina

Bu güne dek çesitli ülkelerdeki Egnatia Yolu araştırmacıları arasında hiç bir ilişki yoktur. VEF, ortak bir tarih vizyonu oluşturulmasına dönük uluslararası bilimsel konferanslar düzenleyerek bu izolasyonu kırmaktadır. Genellikle Balkan arkeolojisi ve tarih yazımı hala milliyetçiliğin hizmetindedir. VEF'ın arkeolojik projelerine siz de bizzat katılabilirsiniz.

 

Sınırları ayan yürüyüs yolu

2009-2010 Kervan Yolculuğu sırasında bu yol incelenecek ve güzergahı saptanacaktır. Darboğazların çözülmesi ve yolun işaretlenmesi gerekmektedir.Böylece Egnatia Yolu boyunca yapılacak bir yürüyüş unutulmaz bır deneyim olacaktır. Bu da bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına bir katkı olacaktır. Yol boyunca kişilerin mikro krediler yardımıyla pansiyon, merkep ve at değiştirme istasyonları başlatmaları düşünülmektedir.

 

Kültür: sanat, müzik ve dans

tom

Sanatçılar ve müzisyenler, sergi ve konserler aracılığı ile biraraya getirilecektir. 2010 ve 2011 için Egnatia Yolu boyunca, değisik ülkelerin katılımı ile konserler ve atölye çalışmaları planlanmaktadır. Kervan Yolculuğu sırasında Egnatia Yolu boyunca çocukların yaptığı onlarca metrelik resim, 2010 yılında Kültür Başkenti Istanbul'da sergilenecektir.

Gençlik ve Egitim

VEF gençlik mübadelesi ve barış eğitimi için bir program hazırlamaktadır. Gençler, restorasyon ve çevre projelerinde birlikte çalışacaklardır. Arnavutluk'ta Dardhe dağ köyünün harap durumdaki okuluna yardım edilecektir. Bu yardıma da katkıda bulunabilirsiniz.